Dünden Bugüne Başkanlarımız

UMUT EYİOĞLU 2015-AKTİF GÖREVDE DERNEK YÖNETİM KURULU BAŞKANI


Türkiyemizin hala ilk ve tek aşçılık okulu olma özelliğini elinde bulunduran BOLU MENGEN ANADOLU AŞÇILIK MESLEK LİSESİNİN ilk mezunlarından şef UMUT EYİOĞLU 2015 yılında yapılan İSPAD genel kurulunda tek isim olarak girdiği seçimlerde oyların tamamını alarak İSPAD' YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLARAK SEÇİLMİŞTİR.KENDİSİ İSPAD'IN SEÇİLMİŞ EN GENÇ BAŞKANIDIR.YAHYA ERDOĞAN VE UĞUR ALPARSLAN GİBİ BÜYÜK İSİMLERİN ARDINDAN GELDİĞİ GÖREVDE GEREK DERNEK İÇİ FAALİYETLERDE GEREKSE FUARLRDA AŞÇILIK VE DERNEĞİN TEMSİL EDİLMESİNDE ÇOK KALİTELİ ORGANİZASYONLARA İMZASINI ATMIŞ VEDE DERNEK ADINA ÇOK FAYDALI SPONSORLUK ANLAŞMLARI YAPARAK GÖREVİNİ BÜYÜK BİR ÖZVERİ VE GAYRETLE YÜRÜTMEKTEDİR.GELECEK SÜREÇLER İÇİNDE YÖENTİM KURULUNDAKİ KURMAYLARI İLE BİRLİKTE DAHA BİRÇOK  VE DAHA GENİŞ KİTLELERE HİTAP EDECEK TÜRK AŞÇILIĞINA VE TURİZMİNE KATKI VERECEK PROJELER ÜZERİNE ÇALIŞMARIDA BİLİNİYOR.KENDİSİ HALAN İSPAD YÖNETİM KURULU BAŞKANIDIR.


UĞUR ALPARSLAN (2011-2015)

90’lı yıllarda Mengen Aşçılık ve Turizm Derneğine üye olarak ilk deneyimi orada yaşayan vede halen üyesi olan,2007-2008-2009-2010 yıllarında İspad Başkan yardımcılığını yürüten, daha sonra ise 2011 yılında ispad genel kurulunda başkanlığa aday olup başkanlığa seçilip iki dönem ispad Yönetim Kurulu Genel Başkanı olarak görev almıştır..! Bununla birlikte 2010 ile 2016 yılları arasında Türkiye Aşçılar Federasyonunda 2 dönem Tafed Asil Yönetim kurulunda çeşitli görevlerde görevlendirilmiştir..!

 Aşçılık mesleğine olan sevgisi ve saygısından yoğun iş temposuna rağmen böylesine sorumluluk gerektiren bu görevi İSPAD yönetiminde iken edindiği ve mesleki bilgi birikimleriyle de harmanlayarak görevdeyken çok başarılı bir yönetim sergilemiş akabinde tüm İSPAD ailesi ve TÜRKİYE AŞÇILIK camiası kendisine hitaben 2015 YILINDA GÖREVİNİ TAMAMLAYIP DEVRETMİŞ OLMASINA RAĞMEN KENDİSİNE HALA‘’BÜYÜK BAŞKAN’’ DİYE HİTAP EDİLİR…

meslek hayatında sürekli olarak vurguladığı iki dernek için söylediği sözler ise  yalnızca iki derneğe üyeliği olup ( Mengen benim ilk göz ağrım vede sevdam dediği  ispad için de orası  Benim Ailem Yani İspad ailesi ile gurur duyduğu vede başka bir derneklere üyeliği olmadığı defalarca belirtmiştir kendisi..!  işte bu yüzden Uğur Başkanımız Farklıdır İspad Ailesi için..!


İşte bizlerde sizlere Bir Önceki Başkanımız Olan Sevgili UĞUR ALPARSLAN’IN Benim Hikâyem Dediği Biyografisini Sizlerle Paylaşıyoruz


•29.09.1968 Tarihinde yemekleri ve aşçıları ile ünlü şehrimiz Bolu Mengen' de Mehmet ve Sakine çiftinin dört çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldim.
Bütün ailemin aşçı olmasından dolayı aşçı olmam için yollar gösterilmeye başlandı bu ilk başları biraz sevimsiz geldi
Biraz değişiklik yapayım diye birkaç değişik meslek dallarında çalışmalarım oldu ama ne yazık ki istediğim yaratıcılık ve değişikliği göstermek istememe rağmen işler
0 kadar standart ve monotondu ki artık yarın değil yıllar sonra da aynı işi aynı şekilde yapmaktan içine benden bir şeyler katamamam beni bu işlerden uzaklaştırdı.
Bir akşam Canım Babaaammla uzun bir konuşma sonunda baba ve ata mesleğimiz olan Aşçılığa 15 Mayıs 1984 yılında Sevgili Kuzenim Hüseyin Arslan Abim Sayesinde İstanbulumun o zamanların meşhur yeri olan Park Şamdan‘da aşçı yamağı olarak ilk adımı attım.!

Bu olay benim hayatımın belki de dönüm noktası oldu .Ailemde herkesin aşçı olması ve kendilerinin başarılarını gösterip kendisini ispat etmesi belki benim için bir dezavantajdı çünkü onların bana verdiği desteği boşa çıkarmamak için günümün
14-16 saatini ocak başlarında geçirmeye başlamış olduğum Anlarda Benim Hikayemde Başlıyor olmasıydı..!
1984 Yılı İle 2013 Yılları Arasında Bire bir Çalışmış Olup Bana Yön Veren Türk Şeflerim ise Rahmet andığım Büyük Şef Bayram Dönmez, Dursun Alparslan Hüseyin Arslan, Hüseyin Gürsoy,Alaattin Kayışoğlu,Bilal Kaplan, Ali Murat Dikmen, Ahmet Ateşoğlu,Ahmet Gülçur, İsmet Usta….
 

 

1992 Yılı İle 2013 Yılları Arasında Bire bir Çalışmış Olup Bana ışık olan ve hikâyemin en önemli kısmı ise hepsinden yeni bir şeyler öğrendiğim dünyanın bilhassa Fransız mutfağının ünlü şefleri ise Sırasıyla;

1.Chef Drasser ,
2. Erich p. Ruppen,
3. Helmut Arthold,
4. Michael T. Norman,
5. Fabrice Canelle,
6. Fabrice Lasnon,
7. Rudolf Van Nunen,
8. Michelin Star Chef Olivier Chaleil,
9. Paul Bergkamp,
10. Marco Anzani,
11. Franz Conde,
12. Robert Stern,
13. Garry Johnson,
14. Nestor Pla,
15. Thomas Pelocheck,
16. Michael Jambor,
17. Mohacheck Kaln,
18. David van Staden,
19. Michael Kleiber,
20. Sylvain Nicolas,
21. William McCarick,
22. Chef Beck,
23. Chef Olaf,
24. Chef Gaetano,
25. Chef Sabina,
26. Chef Martina,
27. Chef Paul Bocuse,
28. Chef Alain Ducasse,
29. Chef Roger Verge,
30. Chef George Blanc,
31. Chef Jean Michel Corain,
32. Chef Marıo Muratore,
33. Chef Claude Jean Neret,
34. Chef Joel Garault,
35. Chef Francoıs Fusero,
36. Chef Edmond Puetto,
37. Chef Roger CuisinerVE İtalyanların en ünlü şefi olan MR. ANGELO MINOGGIA İle çalışma fırsatı buldum Bu zamana kadar birikimlerimle aileme verdikleri destekleri boşa çıkarmadığıma seviniyorum. Bu işin güzel tarafı her gün kendini geliştirmek için yeni bir şeyler buluyorsunuz sıradan şeylerle değil hayal gücünüz ve damak tadınızla oynuyorsunuz kısacası her gelen yeni tada bir açlık la bakarak Türk mutfağından da bir şeyler de katarak sunumlar yapıp, masalardaki hikâyemizi tamamlıyoruz.

YAHYA ERDOĞAN (1997-2011) KURUCU BAŞKAN-ONURSAL BAŞKAN

 

1948 Yılında GÖKÇESU MITIRLAR KÖYÜNDE doğan değerli şefimiz YAHYA ERDOĞAN 1997 yılında yol arkadaşlarıyla mutfak sevdalılarıyla birlikte İSTANBUL PROFESYONEL AŞÇILAR DERNEĞİNİN TEMELLERİNİ ATMIŞ VEDE KURMUŞTUR.AKABİNDE TAM 14 YIL BOYUNCA BİZZAT BAŞKANLIK GÖREVİNİ BIKMADAN USANMADAN YORULMADAN YÜRÜTMÜŞ ÜLKEMİZİN,ÜLKE GASTRONOMİMİZİN VE TURİZMİMİZİN GEÇTİĞİ KÖTÜ DÖNEMLERDE DAHİ YILMAMIŞ BUGÜNLERE GELMESİNDE BÜYÜK ROL OYNAMIŞ TÜRKİYE GASTRONOMİSİNDE AŞÇI DERNEKLERİ ARASINDA BÜYÜK BİR ÇINAR,ÖRNEK OLMUŞ DERNEĞİMİZİ BİZLERE TAŞIMAYI  BAŞARMIŞTIR.KENDİSİ DERNEĞİMİZİN KURUCU BAŞKANI VEDE ONURSAL BAŞKANIDIR...

    İŞTE DEĞERLİ DUAYEN KURUCU BAŞKANIMIZ ŞEF YAHYA ERDOĞANIN BİYOGRAFİSİ:

1948 yılında Bolu'ya bağlı Gökçesu Mıtırlar Köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra yedi göbek baba mesleği Aşçılığa 1962 yılında Heybeliada Kadınlar Senatoryumu'nda başladı. 

Yeşilköy Çınar Oteli, Grand Otel, Suadiye Oteli, Park Oteli, Paşam Taverna, Grand Otel Bayramoğlu, Galatasaray Müzikholü, Aksaray Lunapark Gazinosu, Bebek Aşiyan Gazinosu, Aksaray Kaya Oteli, Erenköy Kulüp 33, Boğaziçi Sipahi Ocağı Kulübü gibi yerlerden sonra 1976 yılında Maçka Oteli'nde çalışmaya başladı. 

1982 yılında başlayan Mengen Aşçılar Festivali'ne aralıksız katılımı ve 1986 yılında başlayan Catering Türk Mutfağı tanıtım günlerine katıldı.

 

1987 yılında Türk Tanıtım Vakfı'nın düzenlediği 24 kişilik bir sanatçı grubuyla bir organizasyonla 10 gün süreyle Macaristan Budapeşte Autrium Hayat Oteli'nde temsil etti. Daha sonra Türkiye'nin ilk kez katıldığı 1989 yılında geniş bir snatçı grubuyla Çin'in altı şehrinde ve Hong Kong'u kapsayan Türkiye tanıtımında bulundu. 

Daha sonra Fransa'nın Dijon kentinde Uluslararası fuarlarda ve İtalya'nın Roma şehrinde Türk Mutfağı araştırması Mutfak Profesyonelleri Derneği adına TÜYAP'ta 1994 yılında Türk Mutfağı günlerine katıldı. 

Bolu Aşçılar Kulübü'nün açılışında bulundu. Bolu Aşçılar Evi Kurulun'da Koordinatör olarak görev yaptı. Daha sonra Mutfak Profesyonelleri Derneği'nin kurucu ve başkan yardımcılığını yapan Yahya Usta, İsveç Stockholm şehrinin Sheraton Oteli'nde Türk Mutfağı'nın tanıtımında bulundu. 

Türkiye Aşçılar Yarışması"nın organizasyonunu yaptı. İngiltere Aşçılar Yarışması"na aşçıların kafile başkanı olarak eşlik etti. 
1986 yılından beri TÜTAV'ın Türk Tanıtma Haftaları'na katılan Yahya Erdoğan, Singapur, Malezya, Hong Kong, Bulgaristan, Pakistan, Hollanda, Almanya, Bankok, Hırvatistan, Japonya, Mısır, Tunus, Rusya, Endenozya, Amerika, Danimarka, Estonya, Gürcistan-Tiflis, Kazakistan, Hindistan, Yeni Delhi gibi ülkelerde Türk mutfağını başarıyla tanıttı.

Profesyonel Aşçılar Derneği'nin kurucusu ve Başkanı olan Yahya Erdoğan, Türkiye genelinde olduğu kadar, Almanya, Rusya, Kıbrıs gibi, ülkelerde hocalık ve mutfak danışmanlığı yaptı.  

Kendisine ait 200'ü aşkın özel yemekler haırlayarak adeta  beste yapan Yahya Erdoğan, televizyon, gazete ve dergilerde damak tadını bilenlere yönelik yemek tarifleri veriyor.

Halen serbet olarak çalışan Yahya Erdoğan, mutfak koordinatörlüğü, mutfak hocalığı ve her sene yurtdışında 5-6 kez Türk tanıtım haftalarına katılarak Türkiye"ye tanıtıyor.  

Türkiye'ye birçok aşçıbaşı yetiştirmiş, mesleğinde 40 yılını dolduran Yahya Erdoğan Türk mutfağına Türk turizmine hizmet ediyor.