UĞUR ALPARSLAN


29.09.1968   Tarihinde  yemekleri ve aşçıları ile ünlü şehrimiz Bolu Mengen' de Mehmet ve Sakine çiftinin dört çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya geldim.

 

Bütün ailemin aşçı olmasından dolayı aşçı olmam için yollar gösterilmeye başlandı bu ilk başları biraz antipatik geldi. Biraz değişiklik yapayım diye birkaç değişik meslek dallarında çalışmalarım oldu ama ne yazık ki istediğim yaratıcılık ve değişikliği göstermek istememe rağmen işler o kadar standart ve monotondu ki artık yarın değil yıllar sonra da aynı işi aynı şekilde yapmaktan içine benden bir şeyler katamamam beni bu işlerden uzaklaştırdı. Bir akşam babamla uzun bir konuşma sonunda aşçılık yani baba mesleğine ilk adımı 1984 yılında o zamanların meşhur yeri olan Park Şamdan ‘da  aşçı yamağı olarak attım.Bu olay benim hayatımın belki  de dönüm noktası oldu .Ailemde herkesin aşçı olması  ve kendilerinin başarılarını gösterip  kendisini ispat etmesi belki benim için bir dezavantajdı çünkü onların bana verdiği desteği boşa çıkarmamak için günümün 14-16 saatini ocak başlarında geçirmeye başladım.

 

 

  • 1987-1988      yılları arasında  Bodrum  Clup-m  Hotel ‘de Demi chef 

  • 1988-1990      yılları arasında   askerilik görevim için İzmir-Gaziemir ‘e gittim orada cheflik yaparak askerlik görevimi yaptım

  • 1990-1992      yılları arasında sırasıyla;

LEON  HOTEL  İzmir /Foça (Chef de partie), KÖSE OĞLU HOTEL  Antalya /Side (Chef de partie), PRENSES HOTEL İstanbul /Büyükada (Chef asistanı), GÜNEY RESTAURANT İstanbul /Bebek (Chef aşçı)

  • 09.03.1992    Yılında Türkiye’nin  ve Dünya ‘nın sayılı otelleri arasında bulunan Çırağan Palace Kempinski Otelinde;

                         LALEDAN               mutfak

                         BANQUET              mutfak

                         BELLİNİ                 mutfak

                         R/S and GAZEBO   mutfakta

 

Bu aralarda aldığım eğitim ve sertifikalarla kendimi geliştirdim. Kempinski  ailesinin diğer hotellerinde Türk mutfağını tanıtmak amacı ile düzenlenen değişik haftalar ve kutlamalar da Türk mutfağının o eşsiz ve yöresel yemeklerinin tanıtımında bulunmak,yurt dışında yaşayanlara Türk Mutfağından örnekler sunmak değişik damak tatlarını sunmak benim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır .

 

 

Beraber çalışma fırsatı bulduğum ve hepsinden yeni bir şeyler öğrendiğim dünyanın bilhassa Fransız mutfağının ünlü şeflerine bir kere daha teşekkür ederim. Sırasıyla;

LE CHEF ALAIN DUCASSE

CHEF ROGER VERGE

CHEF GEORGE BLANC

CHEF MICHEL ET JEAN  MICHEL CORAIN

CHEF MARIO MURATORE

LE CHEF CLAUDE JEAN NERET

LE CHEF JOEL GARAULT

LE CHEF FRANCOIS  FUSERO

LE CHEF  EDMOND PUETTO

LE CHEF  ROGER CUISINER VE

İtalyanların ünlü şefi olan MR. ANGELO MINOGGIA  İle çalişma fırsatı buldum

 

Bu zamana kadar birikimlerimle aileme verdikleri destekleri boşa çıkarmadığıma seviniyorum. Bu işin güzel tarafı her gün kendini geliştirmek için yeni bir şeyler buluyorsunuz sıradan şeylerle değil  hayal gücünüz ve damak tadınızla oynuyorsunuz kısacası her gelen yeni tada bir açlık la bakarak Türk mutfağından da bir şeyler de katarak sunumlar yapıp, masalardaki  hikayemizi tamamlıyoruz .


YÖNETİM KURULU
UĞUR ALPARSLAN
SEFER ÖZTÜRK
HASAN HÜSEYİN ÇELİK
ÜMİT YILMAZ
KAMİL DEMİRTAŞ
UMUT EYİOĞLU
EYÜP KEMAL SEVİNÇ
RAMAZAN YİĞİT
MEHMET KAYAHAN
KERİM KIZILTAN
SADIK AYBAŞ
TEVFİK ALPARSLAN
ARİF KEMAL DOĞAN
M.SERKAN YAMAN
MESUT ERDOĞAN
DUYURULAR
Web sitemizi yeniledik

GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUZ

Taşındık....

TEMSİLCİLERİMİZ
BASINDA BİZ
FOTO GALERİ
VİDEOLAR

İstanbul Profesyonel Aşçılar Derneği

İletişim Hattı : 0212 216 57 76 Bilgi : info@ispad.org.tr
İstanbul Profesyonel Aşçılar Derneği
Türkiye Aşçılar Federasyonu Üyesidir.